„Şcoala altfel” la Seminarul teologic „Dionisie Exiguul”

În săptămâna 2-6 aprilie, Seminarul Teologic „Sfântul Dionisie Exiguul” desfășoară o serie de activități extra-curriculare, reunite în programul „Școala altfel”.

Astfel, luni, 2 aprilie, elevii seminariști vor vizita Muzeul Militar și Brigada 9 Mecanizată, urmată de dezbaterea „Preoți cu crucea-n frunte, căci oastea e creștină”, în care vor fi reliefate aspecte istorice și culturale ale relației dintre Biserică și Armată.

În săptămâna 2-6 aprilie, Seminarul Teologic „Sfântul Dionisie Exiguul” desfășoară o serie de activități extra-curriculare, reunite în programul „Școala altfel”.

Astfel, luni, 2 aprilie, elevii seminariști vor vizita Muzeul Militar și Brigada 9 Mecanizată, urmată de dezbaterea „Preoți cu crucea-n frunte, căci oastea e creștină”, în care vor fi reliefate aspecte istorice și culturale ale relației dintre Biserică și Armată.

Marți, 3 aprilie, la ora 12.00, în Sala Magna din cadrul Palatului Arhiepiscopal, pr. Ionuț Aștefănoaie va susține conferința „Teroarea și martirii din închisorile comuniste”, manifestare la care este invitat să participe Înaltpreasfințitul Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului.

Reeditand gestul de anul trecut, miercuri, 4 aprilie, aproximativ 30 de elevi și cadre didactice ale seminarului vor dona sânge, gestul lor voluntar venind in intampinarea necesitatii spitalelor de a-si realiza rezervele de sange.

Ultimul eveniment al saptamanii in care scoala este altfej, se va desfasura joi, 5 aprilie, la ora 9.00, la Muzeul Marinei Române unde este programat spectacolul literar-muzical „Judecata mieilor”.

Biroul de Comunicare