Sărbătoarea Mănăstirii de la Mircea Vodă

În această duminică Mănăstirea "Buna Vestire şi Sfinţii Tămăduitori Cosma şi Damian" de lângă localitatea constănţeană Mircea Vodă a fost gazda Înaltpreasfinţitului Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului. Vizaita pastorală, dar şi săvârşirea Sfintei Liturghii de către ierarhul tomitan au fost prilejuite de apropierea unuia dintre hramurile aşezământului monahal, Buna Vestire. Cu acest prilej s-a săvârşit şi sfinţirea mică a bisericii, iar după Sfânta Liturghie Ierarhul a sfinţit şi a aşezat crucile pe turlele bisericii.
 
"Este o anticipare a praznicului acestei sfinte mănăstiri şi o îmbrăţişare fericită, întrucât învăţătura Sfântului Ioan Scărarul reprezintă scara lui Iacob, tălmăcită de sfântul părinte. Aici o familie foarte jertfelnică...

În această duminică Mănăstirea "Buna Vestire şi Sfinţii Tămăduitori Cosma şi Damian" de lângă localitatea constănţeană Mircea Vodă a fost gazda Înaltpreasfinţitului Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului. Vizaita pastorală, dar şi săvârşirea Sfintei Liturghii de către ierarhul tomitan au fost prilejuite de apropierea unuia dintre hramurile aşezământului monahal, Buna Vestire. Cu acest prilej s-a săvârşit şi sfinţirea mică a bisericii, iar după Sfânta Liturghie Ierarhul a sfinţit şi a aşezat crucile pe turlele bisericii.
 
"Este o anticipare a praznicului acestei sfinte mănăstiri şi o îmbrăţişare fericită, întrucât învăţătura Sfântului Ioan Scărarul reprezintă scara lui Iacob, tălmăcită de sfântul părinte. Aici o familie foarte jertfelnică, în loc să-şi facă lor casă, cu şase miliarde, pe care le-au pus jertfă, au ajutat la constructia bisericii mare, amânând construcţia casei lor. Bunul Dumnezeu ne-a chemat în această sfânta zi şi la înălţime. Am aşezat crucile pe biserică, iar în anul acesta vom încheia lucrările la haina ei exterioară, acoperişul, pentru a fi pregătită pentru haina interioară, pictura."
 
Situată la aproximativ 5 kilometrii în nordul localităţii Mircea Vodă, Mănăstirea cu obşte de monahi "Buna Vestire şi Sfinţii doctori fără de arginţi Cosma şi Damian" a fost întemeiată în anul 2011 şi este construită în întregime din râvna a doi credincioşi.
 
"Prin credinţă, dragostea şi jertfa doamnei Lăcrămioara Prelipceanu şi a familiei sale s-a construit această Sfânta Mănăstire şi tot cu ajutorul lor nădăjduim să o terminăm şi să facem sfinţirea cea mare. Este o mare bucurie şi o binecuvântare pentru noi toţi pentru că Dumnezeu lucrează prin oameni simpli şi neputincioşi" declară cu recunoştinţă protosinghelul Ciprian Achim, stareţul mănăstirii. 
 
"Atunci când am crezut că Dumnezeu mă pedepseşte, defapt mi-a dăruit foarte mult. Cred că a fost o chemare a lui Dumnezeu. M-am îmbolnăvit, mergeam din doctor în doctor, nimeni nu-mi dădea de cap, îmi puneau diverse diagnostice, însă problema era una sufletească. Aşa am luat-o pe calea aceasta. Până atunci, 16 ani, număr pe degetele de la o mâna de câte ori am intrat în Biserica. [...] Eram un copil care de multe ori nu avea nici măcar o felie de pâine. Plângeam de foame. Fiind atât de săracă nu credeam că Dumnezeu îmi va face un asemenea dar şi la rândul meu să ajut pe semenii mei" îşi aduce aminte Lăcrămioara Prelipceanu.
 
Părintele stareţ, împreună cu ctitorii au în plan după terminarea bisericii construirea unui azil de bătrâni şi a unui cămin pentru copiii fără adăpost.
 
 
  • IMAG2940
  • IMAG2943
  • IMAG2945
  • IMAG2949
  • IMAG2990
  • IMAG3001
  • IMAG3006