Constănţenii au mărşăluit împotriva avortului

Marşul pentru viaţă s-a desfăşurat sâmbătă şi în Constanţa. Preoţi, credincioşi şi studenţi s-au adunat în faţa Catedralei din Constanţa de unde au plecat pe străzile municipiului cu bennere, baloane şi tricouri inscripţionate cu mesaje care militează pentru dreptul la viaţă. Ierarhul Tomisului, Înaltpreasfinţitul Teodosie a binecuvântat şi a sprijinit acţiunea cetăţenilor.
 
“Am binecuvântat acest pelerinaj cu multă bucurie şi cu nădejdea că va aduce în sufletele celor ce participa multă râvnă şi celor care încă n-au înţeles...

Marşul pentru viaţă s-a desfăşurat sâmbătă şi în Constanţa. Preoţi, credincioşi şi studenţi s-au adunat în faţa Catedralei din Constanţa de unde au plecat pe străzile municipiului cu bennere, baloane şi tricouri inscripţionate cu mesaje care militează pentru dreptul la viaţă. Ierarhul Tomisului, Înaltpreasfinţitul Teodosie a binecuvântat şi a sprijinit acţiunea cetăţenilor.
 
“Am binecuvântat acest pelerinaj cu multă bucurie şi cu nădejdea că va aduce în sufletele celor ce participa multă râvnă şi celor care încă n-au înţeles că viaţă trebuie protejată, să aducă frică de Dumnezeu şi dragostea de copii” a declarat ierarhul în faţa Catedralei Arhiepiscopale a Tomisului.
 
Traseul marşului a fost: Catedrala Arhiepiscopală - Piaţă Ovidiu - str. Mircea cel Bătrân - Sala Sporturilor - Spitalul de Urgenţă - Poştă Mare - Primărie - Piaţă Ovidiu
 
Scopul acestui Marş a fost acela de a conştientiza şi apară dreptul la viaţă a copilului nenăscut şi afirmarea valorilor vieţii umane, a mamei şi copilului, a familiei...
 
Activitatea a fost organizată de Fundaţia Pro-Vită, alături de asociatile religioase ASCOR şi ĂTOR, cu binecuvântarea Arhiepiscopiei Tomisului.
 
 • IMG_2858
 • IMG_2861
 • IMG_2864
 • IMG_2872
 • IMG_2875
 • IMG_2902
 • IMG_2905
 • IMG_2946
 • IMG_2949
 • IMG_2965
 • IMG_2967
 • IMG_2974