Dobrogea - Un exemplu de convieţuire între etnii

Pe fondul numeroaselor conflicte internaţionale şi religioase din Europa şi din Orientul Mijlociu, Dobrogea rămâne în continuare un exemplu de convieţuire între cele aproximativ 18 etnii prezente în regiune. 
 
Aceasta a fost tema principala pentru conferinţa "Interculturalitate în spaţiul dobrogean", organizată vineri la Prefectura Constanţa printr-un parteneriat între Instituţia Prefectului, Seminarul Teologic din Constanţa, Liceul Teoretic "Traian" şi reprezentanţii minorităţilor etnice din Constanţa.

Pe fondul numeroaselor conflicte internaţionale şi religioase din Europa şi din Orientul Mijlociu, Dobrogea rămâne în continuare un exemplu de convieţuire între cele aproximativ 18 etnii prezente în regiune. 
 
Aceasta a fost tema principala pentru conferinţa "Interculturalitate în spaţiul dobrogean", organizată vineri la Prefectura Constanţa printr-un parteneriat între Instituţia Prefectului, Seminarul Teologic din Constanţa, Liceul Teoretic "Traian" şi reprezentanţii minorităţilor etnice din Constanţa. Motto-ul acţiunii  a fost "Suntem aici, suntem dintotdeauna", ce arată capacitatea locuitorilor de la malul marii de a trăi în pace într-un mozaic de etnii şi religii. 
 
La conferinţă s-au prezentat diferite aspecte legate de tradiţiile, limba şi particularităţiile fiecărei etnii şi s-a prezentat cum de câteva sute de ani cetăţenii au dat dovadă de dragoste faţă de semenii lor. Reprezentantul cultului majoritar, cel ortodox, IPS Teodosie, Arhiepiscpul Tomisului, a luat parte şi a binecuvântat această acţiune.
"Este un început de conlucrare minunat, [...]. Iată, într-o înfrăţire fericită, fiecare şi-a adus aportul, iar această armonie nu durează numai o zi, ci este continuă şi permanentă. Noi ne îmbogăţim unii de la alţii cu aceste tradiţii, cu aceste obiceiuri, care ne înfrăţesc şi sperăm să ne ducă în continuare la tot ceea ce este frumos şi folositor, pentru a ne iubi unii pe alţii aşa cum ne spune Mântuitorul Hristos." a declarat Ierarhul Tomisului.
 
La activitatea elevilor a luat parte şi Prefectul Judeţului Constanţa, Constantin Ion, care a explicat cum regiunea pe care o administrează este recunoscută cu timpul ca un exemplu pentru alte teritorii. "Toţi invitaţii pe care i-am primit mi-au transmis că deja cunosc particularităţile acestei zone, a Dobrogei, şi cu toţii mi-au spus faptul că putem fi luaţi drept un exemplu de convieţuire paşnică şi liniştită, pentru toată Europa şi pentru întreagă lume", a declarat demnitarul.
 
Elevii au privit cu ochi buni această iniţiativă şi sunt de părere că oamenii sunt egali în drepturi şi nu trebuie să fie diferenţiaţi pe motive etnice. "Nu contează naţionalitatea, contează sufletul omului, dar mai ales comportamentul. Nu trebuie să ne diferenţiem pentru faptul că unii sunt români, alţii sunt turci sau alte etnii" este de părere o elevă de la Liceul Teoretic "Traian". O reprezentantă a comunităţii lipovenilor din Constanţa consideră că "suntem ca o familie şi ne înţelegem foarte bine".
 
Bucate tradiţionale pe toate gusturile
 
În cadrul evenimentului s-a organizat şi un târg culinar, dar şi o expoziţie de costume tradiţionale. Românii au fost reprezentaţi de câteva eleve de la Liceul Teoretic "Traian" şi de bunătăţile poporului nostru printre care cele mai gustate au fost sarmalele şi cozonacul. Tot specific străbunilor noştri au fost prezentate diferite tipuri de plăcinte, mămăliguţă, cârnaţi sau drob. Un loc de cinste pe standul românilor l-a avut palinca românească, alături de şunculiţa cu ceapă.
 
Nici musulmanii nu s-au lăsat mai prejos. Cea mai numeroasă minoritate a Dobrogei, Uniunea Democrată a Tătarilor Turco-Musulmani s-a prezentat la târg cu diferite preparate tradiţionale, dar şi cu nişte frumoase costume populare. Fara Armânească, a surprins invitaţii cu diferitele soiuri de "pită", iar comunitatea elena "Elpis" a arătat celorlaţi participanţi un frumos dans grecesc. Partida Romilor "Pro Europa" a prezentat prin standul lor toate meşteşugurile pe care le-au păstrat din generaţie în generaţie. Şi Comunitatea Ruşilor Lipoveni Sarichioi și-au etalat deasemenea, pe lângă costumele colorate şi fascinante, diferite soiuri de preparate tradiţionale.
 
Activităţile s-au încheiat vineri seară cu un frumos spectacol la Casă de Cultură din Constanţa, unde fiecare minoritate şi-a demonstrat talentele în faţa a sute de spectatori.
 
Proiectul a fost iniţiat de Stanciu Oana Gabriela, profesor în cadrul Liceului Teoretic "Traian" şi de Tania Butcaru, cadru didactic la Seminarul Teologic "Sf. Dionisie Exiguul" din Constanţa.
 
  • 20150320_111546
  • 20150320_111613
  • 20150320_111643
  • 20150320_112210
  • 20150320_112856
  • 20150320_113048
  • ATT_1426848550745_20150320_110848
  • ATT_1426848588412_20150320_105610
  • ATT_1426848589375_20150320_105522
  • ATT_1426848589494_20150320_105442