Oaspeţi din Ucraina şi Bulgaria la hramul bisericii Sfântul Haralambie din Constanța

Arhiepiscopul Cernăuţilor şi Bucovinei (Ucraina) Înaltpreasfinţitul Meletie şi Preasfințitul Tihon, Episcop de Tiberias și superior al catedralei Alexander Nevski din Sofia (Bulgaria), au fost prezenţi marți, 10 februarie, la slujba de hram a bisericii „Sfântul Haralambie” din Constanţa. Răspunzând invitației Arhiepiscopului Tomisului. IPS Teodosie, cei trei ierarhi au oficiat Sfânta Liturghie în fața câtorva sute de credincioși.
 
Cu acest prilej, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a fost adusă la această biserică, în pelerinaj, Icoana făcătoare de minuni...
Arhiepiscopul Cernăuţilor şi Bucovinei (Ucraina) Înaltpreasfinţitul Meletie şi Preasfințitul Tihon, Episcop de Tiberias și superior al catedralei Alexander Nevski din Sofia (Bulgaria), au fost prezenţi marți, 10 februarie, la slujba de hram a bisericii „Sfântul Haralambie” din Constanţa. Răspunzând invitației Arhiepiscopului Tomisului. IPS Teodosie, cei trei ierarhi au oficiat Sfânta Liturghie în fața câtorva sute de credincioși.
 
Cu acest prilej, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a fost adusă la această biserică, în pelerinaj, Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului, Odighitria sau Îndrumătoarea, de la mănăstirea Baytali (de lângă Odessa, Ucraina), ce va rămâne spre închinare până pe data de 16 februarie.
 
Înfiinţată în jurul anului 1700, mănastirea Baytali (denumirea vine de la satul ucrainean Baytali, situat la 200 de km de Odessa), ce adăpostea peste 300 de călugări, nu a scapat de furia otomană care a dus la nimicirea ei. Un odor rămas din acea perioadă este icoana Maicii Domnului Odighitria, salvată în chip miraculos de la distrugere, fiind ascunsă de călugări şi credincioşi timp de două secole. În anul 2005, icoana s-a întors acasă după o îndelungată pribegie, fiind adusă de călugării de la mănăstirea Sf. Pantelimon din Odessa. Însă, din chipul Maicii Domnului, se mai puteau vedea doar ochii, restul picturii era înnegrită de trecerea timpului. Încercarea de restaurare cu ajutorul unui pictor a eşuat.
 
Prima minune săvârşită, după întoarcerea acasă a icoanei, a fost aceea că, fără intervenţia mâinii omeneşti, culorile au devenit din nou vizibile, recăpătându-şi frumuseţea şi strălucirea de odinioară. Au urmat multe alte minuni, mai ales vindecări de diferite boli de care sufereau cei care veneau să se închine în faţa Maicii Domnului. În semn de mulţumire, mulţi dintre cei vindecaţi au prins de icoană diferite podoabe sau daruri care sunt păstrate şi astăzi ca mărturie a milostivirii şi bunătăţii lui Dumnezeu
 
În cuvântul său, IPS Teodosie a apreciat că “astăzi a fost o zi de mare sărbătoare în Constanța, în special la această parohie, unde credincioșii s-au bucurat de slujirea celor doi oaspeți din străinatate, precum și de aducerea icoanei făcătoare de minuni. Să-l avem pe Sfântul Haralambie model și să-l purtăm tot timpul în rugăciunile noastre, urmandu-i exemplul de viață pentru a-l avea mijlocitor în fața Tatălui Ceresc.”
 
 
  • IMG_1883
  • IMG_1916
  • IMG_1924
  • IMG_1927
  • IMG_2000
  • Icoana-facatoare-de-minuni-Odighitria
  • icoana-facatoare-de-minuni-Odighitria-2