Spectacol inedit pe scena Casei de Cultura

Miercuri, 19 octombrie, la orele 18:00, pe scena Casei de Cultura a Municipiului Constanta va avea loc drama muzicala "Constantin Brancoveanu", o incununare a evenimentelor prilejuite de anul comemorativ, "300 de ani de la martiriul Sfintilor Brancoveni".

Muzica apartine renumitului compozitor Sabin V. Dragoi, iar libretul este semnat de Sandu Tudor, spectacolul fiind un omagiu - acatist adus domnitorului martir.

Intrarea va fi libera.

Arhiepiscopia Tomisului are bucuria de a va invita sa participari la o inedita desfasurare cultural-artistica, ce va avea loc miercuri, 19 noiembbrie, la Casa de Cultura a Municipiului Constanta, la orele 18:00, intrarea fiind libera.

Drama muzicala sacra "Constantin Brancoveanu" este o incununare a evenimentelor prilejuite de anul comemorativ "300 de ani de la martiriul Sfintilor Brancoveni". 

Aceasta fresca muzicala a avut intaia reprezentatie la Opera Romana din Bucuresti, in anul 1935. De atunci nu a mai fost interpretata din pricina constrangerilor comuniste. 

Muzica apartine renumitului compozitor Sabin Dragoi, iar libretul este semnat de Sandu Tudor, fiind un omagiu - acatist adus domnitorului martir.