Conferinţă preoţească de toamnă la Constanţa

Cea de-a doua conferinţă preoţească organizată în Arhiepiscopia Tomisului a avut loc joi, 23 octombrie, la Casa de Cultură a sindicatelor din Constanţa. La întrunirea prezidată de IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, au participat preoţii din protoieriile Constanţa I, Constanţa II şi Calatis, tema discutată fiind "Anul omagial al Sfinţilor Martiri Brâncoveni".
 
Lucrările conferinţei au fost deschise prin săvârşirea Sfintei Liturghii şi a slujbei de Te Deum în Biserica “Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din Constanţa. 
Cea de-a doua conferinţă preoţească organizată în Arhiepiscopia Tomisului a avut loc joi, 23 octombrie, la Casa de Cultură a sindicatelor din Constanţa. La întrunirea prezidată de IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, au participat preoţii din protoieriile Constanţa I, Constanţa II şi Calatis, tema discutată fiind "Anul omagial al Sfinţilor Martiri Brâncoveni".
 
Lucrările conferinţei au fost deschise prin săvârşirea Sfintei Liturghii şi a slujbei de Te Deum în Biserica “Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din Constanţa. 
 
Conferinţa a fost susţinută de Părintele Lector Univ. Doctor Holubeanu Ionuţ de la Facultatea de Teologie “Sf. Apostol Andrei” din Constanţa. Părintele profesor a vorbit din punct de vedere istoric despre viaţa Sfinţilor Brâncoveni, punând accentul pe scena martiriului voievodului şi celor 4 copii ai săi. “Era un om foarte educat, un mare umanist român. Această educaţie, însă, a urmărit două aspecte: pe de o parte educaţia laică, iar pe de altă parte educaţia religioasă, care l-a marcat profund pe Constantin Brâncoveanu şi cea mai mare dovadă este chiar mucenicia lui” a ţinut să precizeze părintele profesor. 
 
Despre ctitoriile voievodului a vorbit Părintele Raicu Ionuţ, slujitor la Biserica Sfânta Treime din Constanţa. Ascesta a subliniat importanţa pe care o au monumentele istorice de care beneficiem şi ajutorul pe care voievodul l-a oferit bisericii. 
 
La eveniment a luat parte şi Domnul Gabriel Mitroi, inspector catehizare în cadrul Arhiepiscopiei Tomisului, care le-a vorbit preoţilor despre proiectele educaţionale iniţiate de Patriarhia Română şi modul în care aceştia trebuie să se implice în aceste acţiuni. 
 
În final Înaltpreasfinţitul Teodosie a făcut câteva adăugiri, punând baza pe valoarea pe care o avea sfântul din punct de vedere dipolomatic. “Sfinţii Martiri Brâncoveni sunt mucenicii secolului al XVIII-lea care au copleşit prin jertfă, credinţă dar şi statornicia lor în credinţă. Voievodul a condus ţara printr-o dăruire şi grijă faţă de tot ce era frumos, sfânt şi valoros, încât era gata de jertfă şi el însuşi”, a concluzionat ierarhul. 
 
În cadrul întrunirii au fost discutate şi diferite aspecte organizatorice, pentru o mai bună chivernisire a activităţilor preoţeşti ale slujitorilor din cele trei protopopiate.
  • conferinta-de-toamna-1
  • conferinta-de-toamna-2
  • conferinta-de-toamna-3
  • conferinta-de-toamna-4
  • conferinta-de-toamna-5
  • conferinta-de-toamna-6