ADEVARUL de CONSTANTA: Radio Dobrogea va emite încă 9 ani pe frecvenţa 99,7 FM

Consiliul Naţional al Audiovizualului a decis joi prelungirea licenţei de emisie Radio Dobrogea pentru încă 9 ani. Postul de radio al Arhiepiscopiei Tomisului emite pe frecvenţa 99,7 FM, difuzând nu doar dezbateri şi învăţături spirituale, ci şi muzică de diferite genuri, jurnale de ştiri, emisiuni live cu invitaţi speciali, slujbe religioase.

Prelungirea licenţei de emisie, ce expira la 11 octombrie, a fost primul punct de ordinea de zi a şedinţei CNA de joi, 2 octombrie.

Consiliul Naţional al Audiovizualului a decis joi prelungirea licenţei de emisie Radio Dobrogea pentru încă 9 ani. Postul de radio al Arhiepiscopiei Tomisului emite pe frecvenţa 99,7 FM, difuzând nu doar dezbateri şi învăţături spirituale, ci şi muzică de diferite genuri, jurnale de ştiri, emisiuni live cu invitaţi speciali, slujbe religioase. 
 
 
Prelungirea licenţei de emisie, ce expira la 11 octombrie, a fost primul punct de ordinea de zi a şedinţei CNA de joi, 2 octombrie. Apreciind că postul de radio este un factor de echilibru mediatic în peisajul audiovizual din Dobrogea, CNA a aprobat solicitarea Arhiepiscopiei Tomisului. 
 
Radio Dobrogea se prezintă ca fiind un „Radio pe pământ apostolic“, aproape de sufeltul oamenilor şi de Evanghelie. 
 
„Vrem să îl aducem pe Dumnezeu mai aproape de om. Este un radio cu care să nu te plictiseşti, ci să te înduhovniceşti. Este cam ceea ce ar fi făcut şi Sfântul Apostol Andrei dacă era radio pe vremea sa, cred“, arată părintele Eugen Tănăsescu, directorul Radio Dobrogea şi blogger Adevărul. 
 
Postul de radio doreşte astfel să-şi continue emisia pe trei coordonate. Prima este contribuţia la identitatea celei mai vechi instituţii confesionale din România, Arhiepiscopia Tomisului. A doua o reprezintă susţinerea armoniei sociale în spaţiul străvechiului Tomis, care este caracterizat de multietnicitate şi multiconfesionalism. 
 
Nu în ultimul rând, Radio Dobrogea susţine implicarea mai activă a Bisericii Ortodoxe în societate, printr-o grilă de programe menită a reflecta viaţa creştină din ţinutul apostolic al Dobrogei şi nu numai.