Simpozion dedicat Episcopului Locotenent Eugeniu Laiu

episcopul eugeniu laiuPe data de 1 aprilie 2012 se împlinesc 45 de ani de ani de la mutarea la Domnul a celui de-al treilea ierarh al Episcopiei Constanței (înființată în anul 1923), PS Eugeniu Laiu. Cu acest prilej, sâmbătă, 31 martie, va avea loc pomenirea ierarhului tomitan. Astfel:

episcopul eugeniu laiuPe data de 1 aprilie 2012 se împlinesc 45 de ani de ani de la mutarea la Domnul a celui de-al treilea ierarh al Episcopiei Constanței (înființată în anul 1923), PS Eugeniu Laiu. Cu acest prilej, sâmbătă, 31 martie, va avea loc pomenirea ierarhului tomitan. Astfel:

  • la ora 9.00 este programat parastasul oficiat de pr. Ciprian Stoichin la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena – I” din Constanţa, locul unde PS Eugeniu Laiu a fost instalat Episcop Locţiitor al Constanţei pe 1 noiembrie 1942;
  • ora 10.00, Înaltpreasfințitul Teodosie îi va oficia pomenirea la Catedrala Arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel”;
  • la ora 11.00 va avea loc vernisarea expoziției „Episcopul Eugeniu Laiu în fotografii de epocă”, expoziţie organizată şi prezentată de Ionuţ Druche în Sala Magna din Palatul Arhiepiscopal;
  • la ora 11.30 este programată prezentarea vieţii şi activităţii celui de-al treilea episcop al Constanței de către Înaltpreasfinţitul Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului şi părintele arhimandrit Paisie Fantaziu.

Activitățile, organizate de Catedrala Arhiepiscopala Sf. Petru si Pavel-Constanta, Arhiepiscopia Tomisului și Asociația „De la Dunăre la Mare”, sunt reunite sub genericul: „45 de ani de la mutarea la Domnul (1 aprilie 1967) a Arhiereului Eugeniu Laiu – Suceveanul, Episcop Locţiitor al Constanţei (1942-1944)”.

Episcopul Eugeniu Laiu s-a născut în judeţul Neamţ. După absolvirea seminarului „Sfântul Apostol Andrei” din Galaţi, în anul 1920 s-a călugărit la Mănăstirea Horaiţa. Tot în acest an a devenit student al Facultății de Teologie din Cernăuţi, pe care ulterior a condus-o. În anul 1933, l-a cunoscut și îndrumat către viaţa monahală pe Sfântul Ioan Iacob Hozevitul. Între 1936 şi 1939 a slujit la biserica ortodoxă româna din Paris.

După ce un timp a fost arhiereu vicar al Mitropoliei Bucovinei, pe data de 1 noiembrie 1942 a fost instalat Episcop Locţiitor al Constanţei, eparhie pe care a păstorit-o până în februarie 1944.

Ultimii zece ani i-a petrecut la mănăstirea „Horaiţa”, de unde a trecut la Domnul la vârsta de 73 de ani.

Biroul de Comunicare