Agenda ierarhului

Programul ierarhului în duminica Floriilor

Cu o săptămână înainte de praznicul Învierii, Biserica Ortodoxă prăznuiește Intrarea Domnului în Ierusalim, Floriile sau Duminica Stâlpărilor. Cu acest prilej, începând cu ora 9.00, IPS Teodosie va oficia Sfânta Liturghie la Catedrala „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța.

Slujba va fi urmată de o rugăciune de mulțumire, căci duminică se împlinesc și 14 ani de când Înaltpreasfinția Sa a fost întronizat Arhiepiscop al Tomisului: „pentru mine, venirea aici a fost  sosirea la locurile sfinte, căci Dobrogea este cel mai sfânt pământ al țării noastre, pe care a călcat...

Cu o săptămână înainte de praznicul Învierii, Biserica Ortodoxă prăznuiește Intrarea Domnului în Ierusalim, Floriile sau Duminica Stâlpărilor. Cu acest prilej, începând cu ora 9.00, IPS Teodosie va oficia Sfânta Liturghie la Catedrala „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța.
 
Slujba va fi urmată de o rugăciune de mulțumire, căci duminică se împlinesc și 14 ani de când Înaltpreasfinția Sa a fost întronizat Arhiepiscop al Tomisului: „pentru mine, venirea aici a fost sosirea la locurile sfinte, căci Dobrogea este cel mai sfânt pământ al țării noastre, pe care a călcat Sfântul Apostol Andrei, unde a propovăduit și i-a creștinat pe strămoșii noștri”, a declarat IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, care, totodată, îl roagă „pe Bunul Dumnezeu să păstreze credința, râvna și dragostea de Dumnezeu în toți păstoriții mei.”
 
Tot duminică, de la ora 16.00, la biserica „Cuvioasa Parascheva” din Cumpăna, ierarhul Tomisului va oficia Taina Sfântului Botez pentru trei copii instituționalizați, proveniți din cadrul  Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Constanța.