Agenda ierarhului

Hramul Manastirii "Sf. Bretanion"

In ziua de 25 ianuarie, Biserica Ortodoxa il praznuieste pe Sfantul Ierarh Bretanion, primul episcop atestat al Tomisului. Cu aceasta ocazie manastirea "Sf. Ierarhi Nicolae si Bretanion", de langa localitatea 23 August si-a sarbatorit si in acest an hramul. Succesorul Sfantului Bretanion, Inaltpreasfintitul Teodosie a fost prezent duminica la Sfantul asezamant si a oficiat Sfanta Liturghie in biserica cea mare a manastirii.
 
Născut în Capadocia, posibil ucenic al Sfântului Vasile cel Mare, Bretanion (Vretanion) a fost numit episcop al Tomisului în jurul anului 360. Dintr-o mărturie a istoricului bisericesc Sozomen se cunoaște un episod, din care reiese bărbăţia şi înţelepciunea sa.

In ziua de 25 ianuarie, Biserica Ortodoxa il praznuieste pe Sfantul Ierarh Bretanion, primul episcop atestat al Tomisului. Cu aceasta ocazie manastirea "Sf. Ierarhi Nicolae si Bretanion", de langa localitatea 23 August si-a sarbatorit si in acest an hramul. Succesorul Sfantului Bretanion, Inaltpreasfintitul Teodosie a fost prezent duminica la Sfantul asezamant si a oficiat Sfanta Liturghie in biserica cea mare a manastirii.
 
Născut în Capadocia, posibil ucenic al Sfântului Vasile cel Mare, Bretanion (Vretanion) a fost numit episcop al Tomisului în jurul anului 360. Dintr-o mărturie a istoricului bisericesc Sozomen se cunoaște un episod, din care reiese bărbăţia şi înţelepciunea sa.
 
Astfel, împăratul Valens, care era un aprig susţinător al ereziei ariene, a venit la Tomis după încheierea unei campanii războinice împotriva goţilor (369), şi intrând în catedrala episcopală, a încercat să-l înduplece pe episcop să îmbrăţişeze credinţa arienilor, prin participarea la sfintele taine alături de credincioşii arieni. Episcopul a refuzat, invocând hotărârile Sinodului I ecumenic de la Niceea (325), care condamnase arianismul, şi a părăsit biserica episcopală, mutându-se într-o altă biserică, împreună cu credincioșii ortodocşi. Faptul că s-a mutat dintr-o biserică în alta denotă marea răspândire a creștinismului și faptul că la Tomis existau cel puțin două edificii de cult creștine.
 
Împăratul Valens s-a supărat pe episcop şi a încercat să-l exileze, dar, la scurt timp l-a reașezat în scaun de teama unei iminente răscoale a credincioșilor. Același lucru este consemnat și în „Acta Sanctorul”: „La Tomis, în Scythia Minor, se sărbătorește ziua Sfântului Bretanion, episcop care a strălucit în biserică printr-o admirabilă sfințenie și zel pentru credința strămoșească, sub împăratul Valens, căruia i s-a împotrivit.”
 
Tot Sfântul Bretanion a avut un rol important și în redactarea şi trimiterea documentelor cu privire la transferarea sfintelor moaşte ale Sfântului Sava Gotul în Capadocia, la cererea Sfântului Vasile cel Mare.
 
Sf. Bretanion a condus biserica Tomisului până aproape de anul 381, când s-a mutat către Domnul, în ziua de 25 ianuarie. Chipul sfântului este pictat în catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța.