Agenda ierarhului

Hramul Bisericii "Intrarea in Biserica a Maicii Domnului"

biserica intrarea in biserica a maicii domnuluiJoi, 21 noiembrie, începând cu ora 8.30, Ierarhul Tomisului va săvârși Sfânta Liturghie a hramului la biserica „Intrarea în Biserică a Maicii Domnului” din Constanța (Str. Compozitorilor).

biserica intrarea in biserica a maicii domnuluiJoi, 21 noiembrie, începând cu ora 8.30, Ierarhul Tomisului va săvârși Sfânta Liturghie a hramului la biserica „Intrarea în Biserică a Maicii Domnului” din Constanța (Str. Compozitorilor).

Parohia a fost înființată în data de 1 ianuarie 2003, iar zece luni mai târziu se oficia prima Sfântă Liturghie într-o capelă provizorie. După trei ani, pe data de 8 iunie a fost sfințit locul pe care urma să fie construită, în stil maramureșean, biserica de lemn, iar anul trecut, de praznicul Intrării în Biserică a Maicii Domnului (21 noiembrie) a fost sfințită.