Agenda ierarhului

Programul IPS Teodosie de praznicul Adormirea Maicii Domnului

Adormirea Maicii DomnuluiÎn perioada 14-16 august programul Înaltpreasfinţiei Sale Teodosie va fi deosebit de încarcat, dat fiind faptul că praznicul Adormirii Maicii Domnului este o sărbătoare foarte importantă pentru multe parohii din Arhiepiscopia Tomisului.

Astfel pe 14 august, în ajunul sărbătorii Adormirea Maicii Domnului, începând cu ora 14.45, Înaltpreasfinţitul Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, va săvârși Taina Sfântului Maslu la biserica...

Adormirea Maicii DomnuluiPe 14 august, în ajunul sărbătorii Adormirea Maicii Domnului, începând cu ora 14.45, Înaltpreasfinţitul Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, va săvârși Taina Sfântului Maslu la biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Cumpăna, pentru ca de la ora 17.00 să oficieze slujba Vecerniei la biserica „Adormirea Maicii Domnului - II” din Constanţa (zona Dacia), iar de la ora 19.30, slujba Prohodului la mănăstirea „Sfântul Nicolae şi Sfântul Ierarh Bretanion” din localitatea 23 August, jud. Constanţa.

Joi, 15 august, la ora 6.45, Arhiepiscopul Tomisului va săvârşi Sfânta Liturghie la biserica „Adormirea Maicii Domnului – I” din Constanţa (în spatele magazinului Tomis), pentru ca de la ora 10.00 Ierarhul Tomisului să fie prezent la manifestările dedicate Zilei Marinei.

La ora 11.00, Înaltpreasfinţitul Teodosie va oficia Taina Sfântului Botez la parohia „Adormirea Maicii Domnului” din localitatea Cumpăna pentru patru copii aflați în asistență maternală.

Vineri, 16 august, de la ora 8.30, Ierarhul Tomisului va săvârși Sfânta Liturghie la biserica „Sfinții Martiri Brâncoveni” din Campusul social Henri Coandă din Constanța.

Adormirea Maicii este cea mai importantă sărbătoare închinată Maicii Domnului, în care rememorăm evenimentele legate de moartea și înălțarea cu trupul la cer a Maicii Domnului. În icoana praznicului, lângă sicriul cu trupul Fecioarei Maria apare Hristos, purtând sufletul Maicii Sale, ca pe un bebeluș; reprezintă gestul suprem de reciprocitate a iubirii.
Sărbătoarea datează din secolul V.