Agenda ierarhului

Programul IPS Teodosie in 26 mai

Duminică, 26 mai, începând cu ora 8.00, IPS Teodosie va oficia Sfânta Liturghie la mănăstirea Strunga (com. Oltina, sat Răzoare), cu prilejul sărbătoririi hramului bisericii mici, Sfântul Mărturisitor Ioan Rusul (27 mai).

Duminică, 26 mai, începând cu ora 8.00, IPS Teodosie va oficia Sfânta Liturghie la mănăstirea Strunga (com. Oltina, sat Răzoare), cu prilejul sărbătoririi hramului bisericii mici, Sfântul Mărturisitor Ioan Rusul (27 mai).

Pe locul unde se află construită bisericuța în anul 1836 a existat o casă de rugăciune ridicată din nuiele care, în anul 1934, a fost demolată și construită pe fundația de piatră existentă actuala bisericuță a satului.

Semnificația denumirii satului, Strunga, amintește de așezarea înconjurată din trei părți de dealuri ca o strungă de oi, de existența căreia își amintesc bătrânii. În anul 1877 ciobanii bulgari s-au retras în satele apropiate, în locul lor venind tineri din Oltina.

În prezent biserica fostului sat Strunga aparține mănăstirii coordonate de maica stareță Filareta Băltărețu.

Biroul de Comunicare