Agenda ierarhului

Programul IPS Teodosie de Florii

ips teodosieDuminică, 28 aprilie, de praznicul Intrării Domnului în Ierusalim, începând cu ora 8.30, IPS Teodosie va săvârși Sfânta Liturghie la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța.

Totodată, duminică se împlinesc 12 ani de când Înaltpreasfinția Sa a fost intronizat Arhiepiscop al Tomisului.

ips teodosieDuminică, 28 aprilie, de praznicul Intrării Domnului în Ierusalim, începând cu ora 8.30, IPS Teodosie va săvârși Sfânta Liturghie la Catedrala arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța.

Totodată, duminică se împlinesc 12 ani de când Înaltpreasfinția Sa a fost intronizat Arhiepiscop al Tomisului.

În după-amiaza zilei, începând cu ora 17.00, Ierarhul Tomisului va oficia, la Catedrala arhiepiscopală, prima denie a Săptămânii Patimilor.

Sărbătoarea Floriilor marchează intrarea lui Iisus Hristos în Ierusalim, această duminică având o puternică încărcătură simbolică. Deși oamenii l-au primit cu mare bucurie și cu speranță în suflete pe Cel care avea să se sacrifice pentru toate păcatele umanității, Iisus era conștient de faptul că aceștia nu aveau sufletele pe deplin deschise.

Floriile marchează și începutul patimilor lui Iisus Hristos, Săptămâna Patimilor simbolizând durerea și chinurile pe care Mântuitorul le-a îndurat pentru ca păcatele oamenilor să fie iertate. 

Prima mențiune referitoare la sărbătoarea Floriilor datează din jurul secolului al IV-lea. În trecut, sărbătoarea Floriilor mai purta numele de “Duminica Aspiranților” sau “a Candidaților la Botez”, având în vedere că în aceasta zi atât de importantă toți cei care nu primiseră încă botezul mergeau la episcop pentru a-i cere să îi creștineze. Tot în aceasta zi, regii și împărații acordau grațieri condamnaților, de aceea Duminica Floriilor a mai fost cunoscută în trecut și drept “Duminica grațierilor”.

După modelul mulțimii din cetatea Ierusalimului care l-a întâmpinat pe Mântuitorul cu ramuri de finic, Biserica Ortodoxă a rânduit ca în această zi să împartă credincioșilor ramuri de salcie binecuvântate. Crenguțele de salcie amintesc de faptul că în momentul în care Iisus Hristos a intrat în Ierusalim oamenii l-au întâmpinat cu crengi tinere însă, în același timp, acestea simbolizează și renașterea naturii sau biruința vieții împotriva morții.

Biroul de Comunicare