Agenda ierarhului

Programul IPS Teodosie la sfârșit de săptămână (25 – 28 octombrie)

Duminică, 28 octombrie, de la ora 8.00, IPS Teodosie va oficia Sfânta Liturghie la mănăstirea Dervent. Slujba este prilejuită de serbarea hramului bisericii mari  (aflată în construcție), Sfântul Iachint - Mitropolitul Țării Românești.


Joi, 25 octombrie, la ora 17.30, Înaltpreasfințitul Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, va oficia slujba Privegherii la biserica „Sfântul M. Mc. Dimitrie” din Constanța (str. Dorobanți, nr. 64, zona Delfinariu).
Vor fi aduse spre închinare moaște ale Sfântului Ioan Gură de Aur.

Vineri, 26 octombrie, de praznicul Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, Ierarhul Tomisului va sfinți pictura bisericii „Sf. Dimitrie” din localitatea Cochirleni, începând cu ora 8.30. Slujba va fi urmată de săvârșirea Sfintei Liturghii.

    Construită de către săteni în anul 1897, din piatră și cărămidă, biserica a suferit deteriorări datorită timpului, lucrările de reparație au început în anul 2009, sub coordonarea preotului Daniel Oană. Pictura a fost realizată în stil bizantin.

Sf. Iachint de Vicina – Hramul Mănăstirii Devent

Duminică, 28 octombrie, de la ora 8.00, IPS Teodosie va oficia Sfânta Liturghie la mănăstirea Dervent. Slujba este prilejuită de serbarea hramului bisericii mari  (aflată în construcție), Sfântul Iachint - Mitropolitul Țării Românești.

Sfântul Iachint de Vicina este prăznuit de Biserica Ortodoxă Română pe 28 octombrie, canonizarea sa fiind făcută în ședința Sfântului Sinod din 8 iulie 2008, iar proclamarea solemnă pe 26 octombrie 2008.