Agenda ierarhului

Programul IPS Teodosie la sfârșit de săptămână (12 și 13 mai)

Sâmbătă, 12 mai, începând cu ora 8.00, Înaltpreasfințitul Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, va oficia slujba de sfințire mică a bisericii „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din localitatea Chirnogeni.

Sâmbătă, 12 mai, începând cu ora 8.00, Înaltpreasfințitul Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, va oficia slujba de sfințire mică a bisericii „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din localitatea Chirnogeni.


Prima biserică a localității a fost făcută din lemn în anul 1886, la un an de la stabilirea unui număr mare de români veniți din comuna Chirnogi (regiunea București). În 1898 bisericuța a fost mutată în cimitirul satului, iar pe locul ei a fost construită, în perioada 1899-1900, biserica de zid cu hramul Sfântul Mare Mucenic Gheorghe. Construcția este ridicată după planul arhitectului D. Bănescu, preot fiind în acea vreme Petre Săndulescu. Pictura a fost finalizată în anul 1906, fiind realizată de pictorul Duratzio, în stil realist. În 1907 biserica a fost sfințită de către protoiereul Gheorghe Niculescu, iar în 1927 resfințită de PS Gherontie, Episcopul Constanței (în timpul primului război mondial așezământul de cult a fost pângărit de armata inamică).


În urma cutremurului din 1940, biserica a suferit distrugeri importante, fiind reparată în anii `60 și repictată de către preotul pictor Constantin Lembrău.
În anul 2002 au început lucrările de reconsolidare și pictare a bisericii, lucrări finalizate în 2011. Noua pictură a fost realizată de pictorul Ion Zărnescu, în tehnica fresco.

Duminică, 13 mai, Înaltpreasfințitul Teodosie va răspunde invitației Înaltpreasfințitului Pimen, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, și va participa la Sfânta Liturghie arhierească săvârșită la mănăstirea Sucevița.