Agenda ierarhului

Programul IPS Teodosie in Săptămâna Patimilor și Învierea Domnului

Utrenia (Slujba) Învierii va fi oficiată de către Înaltpreasfinţitul Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, pe plaja „Modern” din municipiul Constanţa, sambata, începând cu ora 23.40.

În perioada duminică, 9 aprilie  - vineri, 13 aprilie, începând cu ora 17.00, la Catedrala „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel”, Înaltpreasfinţitul Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, va oficia slujba Deniilor.

În Joia Patimilor, 12 aprilie, Ierarhul Tomisului va săvârși Sfânta Liturghie la Catedrala Arhiepiscopală, începând cu ora 8.30.

Vinerea din Săptămâna Patimilor, la ora 10.00, în cadrul Vecerniei, va avea loc procesiunea scoaterii Sfântului Epitaf din Sfântul Altar. Înaltpreasfințitul Teodosie va oficia această slujbă la Catedrala Arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța.

Sâmbătă, 14 aprilie, începând cu ora 8.30, Ierarhul Tomisului va săvârși Sfânta Liturghie la Capela „Sfântul Ierarh Nicolae” a Penitenciarului Poarta Albă, în prezenţa persoanelor private de libertate.

Utrenia (Slujba) Învierii va fi oficiată de către Înaltpreasfinţitul Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, pe plaja „Modern” din municipiul Constanţa, începând cu ora 23.40. Credincioşii prezenţi vor primi Sfânta Lumină adusă de la Ierusalim. La sfârşitul slujbei Învierii, Ierarhul Tomisului va ţine un Cuvânt Pastoral.
La ora 1.00 va oficia Sfânta Liturghie la Catedrala Arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Constanța. Răspunsurile liturgice vor fi date de Corala bărbătească „Armonia” a Arhiepiscopiei Tomisului.
    
Duminică, 15 aprilie, de la ora 12.00, Înaltpreasfințitul Teodosie va săvârşi slujba celei de-a doua Învieri la Catedrala „Sfinții Apostoli Petru și Pavel”. În cadrul acestei slujbe Sfânta Evanghelie va fi rostită în 12 limbi, după numărul Sfinților Apostoli.

La ora 18.00, la Casa de Cultură din Constanţa este programat Concertul pascal, susţinut de către Corala Bărbătească „Armonia” a Arhiepiscopiei Tomisului. La finalul concertului, Înaltpreasfinţia Sa va ţine un cuvânt de învățătură.

Biroul de Comunicare