PROTOIERIA CALLATIS

Orașul Mangalia este situat în sud-estul Dobrogei, pe ruinele faimoasei cetăți Callatis fondate în secolul VI î. Chr. de către coloniștii greci din Heracleea Pontica. Începând cu anul 44 î. Chr. cetatea intră sub protecție romană, o perioadă ce se dovedește a fi extrem de înfloritoare. După secolul al XI-lea d. Chr. va fi cunoscută sub numele de Pangalia, devenind un port foarte important, alături de Constanța și Varna, comerțul fiind asigurat de neguțătorii venețieni și genovezi. Ulterior, numele evoluează în Mangalia. Orașul intră sub dominație otomană pentru mai bine de cinci secole (1417-1878), fiind integrat în cele din urmă în statul român. După 1880, multe familii de români din toate colțurile țării se stabilesc în oraș, atrași de oportunitatea împroprietăririi. Mangalia se relansează economic la începutul secolului al XX-lea. Astăzi orașul are aproximativ 40.000 de locuitori, dintre care 90% sunt români. Cea mai importantă minoritate este cea turco-tătară, însumând 7% din totalul populației. Populația dominantă este ortodoxă, dar între cultele religioase există o strânsă colaborare. Protoieria regiunii Mangalia care înglobează 52 de parohii și 2 mănăstiri a fost înființată în anul 2000, funcția de protopop fiind ocupată timp de 11 ani de către preotul Ilie Rotaru, slujitor al bisericii cu hramul Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil din orașul Mangalia. Luând în considerare istoria bogată a vechiului oraș callatian, începând cu anul 2013, această protoierie a primit titulatura de Protoieria „Callatis”. Preotul Vasile Cîrlan, slujitor al Bisericii Sf. Mina din Mangalia, a fost numit din 2012 protopop al acestei regiuni. Sub coordonarea sa au fost demarate o serie de noi proiecte: noul sediu al protoieriei, centre sociale, organizarea anuală a unei procesiuni în cinstea sărbătorii Nașterea Maicii Domnului, ocrotitoarea acestui oraș, etc. În cadrul protoieriei, se regăsesc numeroase așezăminte de cult cu o istorie îndelungată, care atestă vechimea credinței ortodoxe pe aceste meleaguri.