Ajutor pentru persoanele cu dizabilităţi de ziua lor

În anul 1992 Organizaţia Naţiunilor Unite a proclamat ziua de 3 decembrie ca Ziua Internaţională a Persoanelor cu Handicap. Aceasta este o zi care îşi propune promovarea înţelegerii problemelor legate de handicap, dar şi susţinerea demnităţii şi drepturilor persoanelor suferinde.

În acest sens, reprezentanţii parohiilor Adormirea Maicii Domnului I şi II Constanţa, alături de cei ai bisericii Sf. Ştefan, au oferit astăzi daruri celor 25 de persoane cu dizabilităţi aflate în evidenţa Asociaţiei Carmen Sylva. Preoţii au citit rugăciuni de sănătate şi de mulţumire alături de cei prezenţi şi apoi au oferit alimente, încălţăminte şi îmbrăcăminte de sezon celor asistaţi.

În anul 1992 Organizaţia Naţiunilor Unite a proclamat ziua de 3 decembrie ca Ziua Internaţională a Persoanelor cu Handicap. Aceasta este o zi care îşi propune promovarea înţelegerii problemelor legate de handicap, dar şi susţinerea demnităţii şi drepturilor persoanelor suferinde.

În acest sens, reprezentanţii parohiilor Adormirea Maicii Domnului I şi II Constanţa, alături de cei ai bisericii Sf. Ştefan, au oferit astăzi daruri celor 25 de persoane cu dizabilităţi aflate în evidenţa Asociaţiei Carmen Sylva. Preoţii au citit rugăciuni de sănătate şi de mulţumire alături de cei prezenţi şi apoi au oferit alimente, încălţăminte şi îmbrăcăminte de sezon celor asistaţi.

„Este o zi specială pentru nişte oameni speciali”, a mărturisit părintele Dancu Vasile Adrian (Parohia „Adormirea Maicii Domnului II” Constanţa). „Creştinii parohiei noastre, care sunt cu sufletul aproape de Dumnezeu, sunt aproape şi de semenii noştri, aflati în aceste momente într-o zi specială. Credincioşii se vor implica mereu, alături de preoţi şi de cei care vor să întindă o mâna de ajutor” a mai spus părintele.

Asociaţia Carmen Sylva, îşi propune, pentru viitor, amenajarea unui atelier protejat de croitorie, în care o parte din aceste persoane vor confecţiona obiecte vestimentare. Asociaţia este de curând coordonată de Părintele Protoiereu Mihai Jan, parohul bisericii „Adormirea Maicii Domnului I”din Constanţa. „Vrem să fim alături de aceste persoane, să stăm de vorba cu ei, să-i ascultăm şi am văzut că pe plan material aceştia vor să producă ceva. De aceea noi ne-am gândit la un atelier de croitorie, iar produsele confecţionate de aceştia să fie expuse şi cumpărate de către ceilalţi oameni” a declarat părintele în legătură cu planurile de viitor.

Asociaţia este înfiinţată după revoluţie la iniţiativa Adelei Burnea, mama a unui tânăr cu dizabilităţi, care a avut răbdare să lucreze cu aceşti oameni. „Am văzut viaţă lor, am văzut cum trăiesc şi cum sunt integraţi în societate cât şi profesional. Sunt anumite locuri unde sunt înţeleşi cât de cât bine, unde sunt văzuţi din alt aspect, dar cel mai mult ar trebui să ne preocupe indiferenţa celor din jurul nostru”, a mărturisit fondatoarea Asociaiției.

Ca un semn de mulţumire, coordonatorii centrului de asistenţă au oferit în dar preoţilor aranjamente florale de Crăciun realizate manual decătre beneficiarii asociaţiei.