„Caravana Sf. Mina”, la Centrul Maternal din Mangalia

mina 1Campania socială a bisericii „Sf. Mina” din Constanța, începută în luna iunie a acestui an, a ajuns, la finalul săptămânii, la Centrul Maternal din Mangalia. Aici, opt copii, împreună cu cele patru mame cu probleme sociale, își găsesc un adăpost temporar.

mina 1Campania socială a bisericii „Sf. Mina” din Constanța, începută în luna iunie a acestui an, a ajuns, la finalul săptămânii, la Centrul Maternal din Mangalia. Aici, opt copii, împreună cu cele patru mame cu probleme sociale, își găsesc un adăpost temporar.

Concret, „Caravana Sf. Mina” le-a adus o mică alinare sufletească, dar și fizică, dăruindu-le alimente, produse igienico-sanitare, articole de îmbrăcăminte și jucării. De data aceasta, alături de reprezentanții bisericii din parcul Tăbăcăriei s-au aflat și preoții bisericii cu același hram (Sf. Mina) din Mangalia.

Săptămânal, credincioșii și preoții parohiei constănțene se implică în ajutarea semenilor noștri care trec prin momente mai grele din viață fiind internați în centre sociale. Astfel, până acum, caravana a trecut pe la 12 astfel de stabilimente, iar peste 270 de persoane au beneficiat de micul ajutor adus de biserică.