Caravana Sf. Mare Mucienic Mina

Preotii parohiei Sf. Mina din orasul Constanta au initiat un program social numit “Caravana Sf. Mare Mucienic Mina” care consta in oferirea, saptamanal, de daruri copiilor si batranilor cu nevoi din centrele sociale aflate pe raza judetului Constanta...

 

 

Preotii parohiei Sf. Mina din orasul Constanta au initiat un program social numit “Caravana Sf. Mare Mucienic Mina” care consta in oferirea, saptamanal, de daruri copiilor si batranilor cu nevoi din centrele sociale aflate pe raza judetului Constanta.

Proiectul a demarat ieri, la Techirghiol, unde peste 20 de copii cu deficiente psiho-motorii care invata in Scoala Gimnaziala Speciala Deficienti din localitate s-au bucurat de daruri constand in dulciuri si alimente oferite de preotii slujitori la biserica Sf. Mina.

Cum era firesc, primii beneficiari ai acestui proiect s-au dorit sa fie cei sase tineri care sunt in ingrijirea centrului ARCA (in vecinatatea parohiei Sf. Mina) insa, din motive “binecuvantate”, initiativa preotilor a fost refuzata.

Caravana Sf. Mare Mucenic Mina este un proiect prin care preotii acestei biserici isi doresc sa vina in sprijinul centrelor sociale din judet, multe din ele avand dificultati in a le asigura copiilor sau varstnicilor mici dauri.

Saptamana viitoare, caravana, se va opri la Centrul de Plasament din Agigea.